Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-14 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
24.01.2022 Pro včelaře
Jak na prodej medu ze dvora, jak inzerovat prodej medu, kde prodávat med
Jste včelař "profík" nebo "hobby" včelař, včelaříte již delší dobu nebo jste začátečník? A máte problém prodat svůj med přímo spotřebitelům, nemáte to... číst celé
Ztekucování či rozehřátí medu v domácím prostředí
Máte z léta koupené zásoby medu, které máte uskladněné někde ve špajzu, sklepě či skříni? Med ztuhne a stane se tvrdým. Nejde nabrat lžičkou ani nožem... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pro zákazníky - kupující a spotřebitele medu
  4. Ztekucování či rozehřátí medu v domácím prostředí

Ztekucování či rozehřátí medu v domácím prostředí

Jak jsem již zmínil v článku MED přímo od včelaře vs. MED z marketu, na kvalitu medu má velký vliv teplota. Ta by měla zůstat pod 43 ºC, nižší teploty či dokonce mráz medu nevadí.

Jistě nemáte rádi med tvrdý, který nejde nabrat ani nožem, ale chcete med vláčný či přímo tekutý. Níže vám dám 3 rady - dobré tipy, jak v domácím prostředí "ztekutit med".

 

Důležitá věc: "Pokud chcete využít vše dobré z medu (enzymy, vitamíny, atd.), je nutné s ním pracovat v teplotě max. cca 43 ºC. Pokud ho budete doma rozehřívat nevhodně, to vše dobré prostě zničíte, a nemusíte si kupovat med, ale kupte si obyčejný cukr"

 

Proto na úvod na tomto obrázku ukazuji "ZAKÁZANÉ" ZPŮSOBY rozehřívání medu:

  1. med dáte přímo na topení
  2. med dáte do mikrovlnky, zapnete a rozehřejete
  3. med dáte do vařící vody či do trouby na více stupňů
  4. dát med rozehřát na slunce

Rozehřívání medu - špatné metody

Přímý dotyk sklenice medu a topení se může zdát jako šetrné, ale teplota přímo na radiátoru je vyšší než 43 ºC, a tato vysoká teplota bude působit i na med. Mikrovlnka, to je častá velká chyba, a vařící voda či rozpálená trouba, hrozná chyba.

 

3 způsoby ztekucení medu doma:

 

1) Med na podložce na topení přikrytý utěrkou

Ano, využijeme topení, ale pod med musíme dát nějakou podložku = letáky či dřevěné prkénko, aby sklenice medu nebyla v kontaktu s topením. A následně med přikryjeme utěrkou tak, aby k medu mohl teplý vzduch z topení. Vytvoříme vlastně takovou malou utěrkovou termokomoru.

Ztekucování medu na podložce na topení

Na dalším obrázku můžete vidět teplotu pod utěrkou, kam jsem dal teplotní čidlo. Teploměr ukazuje 34,8 ºC, pokud by vám hřálo topení mnohem víc, je třeba tuto teplotu zkontrolovat, aby byla pod 43 ºC.

Ztekucování medu na podložce na topení - teplota

A zde je výsledek, nechal jsem takto med ztekucovat 3/4 dne, od 11:45 do 07:00. Med byl následně vláčný, tedy šla do něj bezproblémů vložit lžička či lehce nabrat nožem. Kdo chce mít úplně tekutý med, musel by nechat med takto ztekucovat celý den až dva dny. Výhodou je, že nepotřebujete energii, topení hřeje tak jako tak, jen využijete tuto energii, ale vše trvá déle.

Ztekucování medu na podložce na topení - výsledek

 

2) Med vložíme několikrát do vodní lázně s teplotou pod 43 ºC

Druhý, rychlejší způsob, jak ztekutit med doma. Budete potřebovat vodu, odpovídající hrnec a teploměr.

Ztekucování medu ve vodní lázni

Vodu ohřejte na cca 43 ºC a vypněte plotýnku. Vložte sklenici medu a nechte cca 1 hodinu. Kdo má obyčejnou plotýnku či sklokeramickou, po ohřátí vody je nutné dát hrnec mimo plotýnku. Samozřejmě voda bude chladnout, tedy po cca 1 hodině opět med vyndejte, vodu znovu ohřejte na 43 ºC a opět vložte sklenici s medem, atd. atd.

Ztekucování medu ve vodní lázni - vložení medu

A jaký byl výsledek? Celý proces ohřívání vody jsem opakoval celkem 5x, v 11:45 jsem začal a v 15:45 jsem měl hotovo. Med byl krásně vláčný, šel bezproblémů nabrat lžičkou i nožem. Opět kdo by chtěl zcela tekutý med, musel by cyklus ohřívání opakovat tak 10x až 15x.

Ztekucování medu ve vodní lázni - výsledek

 

3) Med vložíme do trouby, kde můžeme kontrolovat teplotu do 43 ºC (ideální horkovzdušná trouba)

Třetí způsob je vhodný pro ty, kteří mají horkovzdušnou troubu nebo troubu, kde mohou dobře kontrolovat teplotu uvnitř. Tento způsob je vhodný pro rozehřívání většího počtu sklenice najednou.

Ztekucování medu v horkovzdušné troubě

Předehřejeme troubu na cca 40 - 43 ºC, kdo má menší kontrolu teploty, tak spíše 35-40 ºC. Vhodné jsou horkovzdušné trouby, ideálně s elektronickým nastavením teploty, ale i s ručním nastavením si lze poradit. Na obrázku níže vidíte jak jsem to udělal já, a jaká teplota byla uvnitř trouby.

Ztekucování medu v horkovzdušné troubě - teplota

Pak už stačí počkat cca 5-7 hodin, a výsledek vidíte níže. Opět krásně vláčný med, kam se lžička i nůž lehce zaboří. Kdo by chtěl úplně tekutý med, čas by musel prodloužit na cca 10-15 hodin.

Ztekucování medu v horkovzdušné troubě - výsledek

 

Tolik vše k tématu "ztekucení medu doma", kdo by měl nějaký další jednoduchý způsob pro domácí prostředí, budu rád za zaslání či komentář zde k příspěvku.

Jirka Hejsek

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kde nás najdete

Med od Jirky - Jiří Hejsek

Palackého 532 (Skály 58 prodej ze dvora)

Protivín, 398 11

Kontakty
Med od Jirky - Jiří Hejsek
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 8-14 hod.)
© Copyright Jiří Hejsek
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz